Swathers, Vikings earn CKL honors

By Steve Sell
March 14, 2016

Here are the All-Central Kansas League basketball teams: 

• BOYS •

• First Team •

Kenan Comley, so., Sterling; Kyler Comley, jr., Sterling; Steffan Dolechek, sr., Hoisington; Scott Duerksen, sr., Hesston; Zach Esau, jr., Hesston; Jacob Kurz, sr., Pratt; Jamal Rogers, sr., Haven.

• Second Team •

Jesse Hursey, sr., Lyons; Tate Kaufman, sr., Halstead; Isiah Perez, sr., Larned; Darian Ratzlaff, fr., Hillsboro; Nick Reinert, so., Smoky Valley; Zach Vogt, jr., Hesston; Jordan Zimmerman, sr., Larned.

• Honorable Mention •

Tanner Albright, fr., Kingman; Ryan Broeder, sr., Hoisington; Will Carson, sr., Kingman; Cody Casey, sr., Nickerson; Austin Cross, sr., Hillsboro; Cameron Davis, jr., Hoisington; Tanner Galliart, sr., Larned; Brett Heitschmidt, so., Smoky Valley; Steven Hinshaw, sr., Sterling; Preston Loewen, jr., Hillsboro; Eli McKee, sr., Halstead; Trevor Meyer, sr., Larned; Jacob Miller, sr., Haven; Noah Myers, jr., Pratt; Garrett Roth, sr., Hesston; Hayden Schrag, sr., Pratt; Evan Skelton, sr., Larned; Bryce Stegman, jr., Pratt; Braden Stewart, jr., Nickerson; Travis Theis, fr., Pratt; Trevor Thomas, sr., Halstead; Jon Webber, sr., Hesston; Elias Werth, so., Hillsboro.

• GIRLS •

•First Team •

Bailey Bangert, so., Kingman; Kylah Comley, sr., Sterling; Rylie Koester, sr., Hoisington; Emma Lambert, sr., Sterling; Alex Ratzlaff, sr., Hillsboro; Cami Richardson, sr., Hesston; Katelynn Stucky, sr., Haven.

• Second Team •

Sydney Bangert, so., Kingman; Hannah Coates, jr., Pratt; Destani Garten, sr., Pratt; Emmiley Hendrixson, so., Haven; Kailey Jo Ince, so., Hesston; Tassanee Sanchez, sr., Hillsboro; Sydney Wilson, sr., Sterling.

• Honorable Mention •

Mackenzie Anderson, jr., Halstead; Katie Bellah, jr., Smoky Valley; Breann Becker, sr., Pratt; Brianna Bradshaw, so., Kingman; Olivia Brubacher, jr., Hesston; Kate Deterding, jr., Smoky Valley; Emma Harmon, jr., Hoisington; Bailey Hollinger, so., Lyons; Shayne Jackson, jr., Kingman; Sophie Mader, so., Nickerson; Kayla Newman, fr., Halstead; Denis Ortiz, sr, Nickerson; Kelsey Parr, jr., Larned; Laura Pineda, sr., Lyons; Karisa Schremmer, sr., Hoisington; Abby Sechrist, so., Hillsboro; Haley Skelton, jr., Larned; Kelsey Smith-Potter; Sarah Stallings, sr., Sterling; Jacy Ummel, sr., Haven; Mary Wagler, sr., Haven; Taye Wilson, so., Sterling.


Close