Good day for MMS thinclads

By Steve Sell
April 11, 2016

NEWTON — McPherson Middle School’s track and field team was the smallest school in the four-team Newton field late last week, but it came up with some big performances.

The Bullpups’ seventh-grade girls came away with the team championship, led by a first from Kassidy Beam in the 1,600 and Lexi Kynaston in the high jump.

The eighth-grade girls were third, missing second by a point. The Bullpups had five firsts, two by Andrea Sweat as she won two jumping events. Avery Howard and Laynee Schroeder won the 200 hurdles and 200, respectively, and the 4 x 200 relay team also took first, though no names were available.

The seventh-grade boys had five firsts and were second as a team. Brycen Labertew won the two hurdle events, Neill Raymond won the 1,600, Michael Flynn was first in the long jump  and Hayden Wallace captured the javelin.

The eighth-grade boys rode a double by Cody Stufflebean in the shot put and discus to a third-place team finish.

Results (Relay runners not listed):

• Top 6 Scored •

• 7th Girls •

• Team Scores •

McPherson 134, Newton 130, Salina Lakewood, 76, Derby, 70.

100 — 2. Kynaston, 13.6. 4. Yowell, 14.0.

200 — 4. Hageman, 31.2. 5. Schartz, 31.2. 6. Godwin, 31.3. 

100 hurdles — 3. Yowell, 20.0. 6. Pyle, 20.9.

200 hurdles — 3. Henson, 38.4. 5. Pyle, 39.4. 6. Casebeer, 44.4.

400 — 2. Kynaston, 1:15.1. 6. Palacios, 1:25.5. 

800 — 3. Beam, 3:02.7. 5. Palacios, 3:21.5.

1600 — 1. Beam, 6:39.8. 4. Palacios, 7:14.9.

3200 — 4. Lawrence, 17:36.4.

Long jump — 2. Hageman, 12-11 1/2. 5. Henson, 11-7 1/2. 6. Beam, 11-2.

Shot put — 3. Pyle, 28-0. 6. Berg, 22-8.

Discus — 4. Webster, 49-2.

High jump — 1. Kynaston, 4-6. 2. Casebeer, 4-2. 4. Godwin, 3-10.

4 x 100 relay — 2. MMS, 58.8.

4 x 400 relay — 2. MMS, 5:47.1.

Medley relay — 2. MMS, 2:21.1.

• 7th Boys •

• Team Scores •

Newton 148, McPherson, 112, Derby 87, Salina Lakewood 66.

100 — 6. Labertew, 13.4.

200 — 4. Flynn, 29.1.

100 hurdles — 1. Labertew, 17.4. 6. Wallace, 19.6.

200 hurdles — 1. Labertew, 34.1. 2. Wallace, 34.4.

400 — 2. Raymond, 1:08.4. 

800 meters — 5. Raymond, 2:50.2. 6. Hein, 2:51.8.

1600 — 1. Raymond, 5:39.6. 6. Hein, 6:04.8.

Long jump — 1. Flynn, 13-11. 

Shot put — 2. Elliott, 28-3 1/2. 3. Wallace, 27-7 1/2. 6. Rinker, 24-9 1/2.

Discus — 1. Wallace, 82-10. 3. Elliott, 80-2. 5. Rinker, 69-9 1/2.

High jump — 4. Stowers, 4-2.

4 x 100 relay — 3. MMS, 1:00.8.

4 x 200 relay — 4. MMS, 2:35.9.

4 x 400 relay — 2. MMS, 5:18.6.

Medley relay — 3. MMS, 2:27.

• 8th Girls •

• Team Scores •

Newton 145, Derby 109, McPherson 108, Salina Lakewood 79.

100 — 4. Schroeder, 13.7. 5. Winsky, 13.8. 6. Johnson, 14.0.

200 — 1. Schroeder, 29.3. 3. Johnson, 30.2.

100 hurdles — 2. Howard, 19.0. 5. Bruce, 20.1.

200 hurdles — 1. Howard, 35.7. 2. Bruce, 36.3.

800 — 5. Henry, 3:30.3.

1600 — 5. Henry, 7:51.5. 6. Lawrence, 8:13.7.

Long jump — 1. Sweat, 13-5. 5. Slechta, 11-11.

High jump — 1. Sweat, 4-10.

Shot put — 3. Tice, 32-4. 5. Winsky, 31-2.

Discus — 3. Cooks 60-9.

4  x 200 relay — 1. MMS, 2:06.8.

Medley relay — 3. MMS, 6:18.3.

• 8th Boys •

• Team Scores •

Salina Lakewood 171, Newton 159, McPherson 73, Derby 43.

200 hurdles — 6. Stout, 36.5.

400 — 4. Thrash, 1:12.8.

Long jump — 4. Houghton, 15-1. 6. Gottwald, 14-3.

800 — 4. Powers, 3:12.

1600 — 4. Whitfield, 6:19.2. 5. Shelton, 6:57.9.

3200 — 3. Crews, 12:42.2.

Shot put — 1. Stufflebean, 40-0. 

Discus — 1. Stufflebean, 131-6 1/2. 4. Denton, 96-6 1/2. 6. Koehn, 90-6 1/2.

High jump — 2. Powers, 5-0. 3. Clarke, 5-0. 6. Koehn, 4-8.

4 x 100 relay — 3. MMS, 54.4.

4 x 200 relay — 4. MMS, 1:54.3.

4 x 400 relay — 3. MMS, 5:03.8.

Medley relay — 4. MMS, 5:25.4.


Close