It's a Swather thinclad sweep

By Steve Sell
April 20, 2016

HALSTEAD — The Hesston track and field teams took first place in both divisions Tuesday during the Halstead Quint that was shortened at the end by rain.

The Hesston girls rolled to 116 points, with Goessel second with 97. Elyria Christian tallied 23 for fifth.

Hesston won eight events, including a triple by Taylor Valdez in the sprints and a double by Cami Richardson in the field.

Misha Redenbaugh led Elyria with a pair of seconds and a third.

The Hesston boys were pushed by Halstead before prevailing, 130-111. The Swathers won six events.

Elyria, which was fifth with 20 points, was led by Ryan Huxman, who took first in the discus.

• Hesston and Elyria Results •

• Top 5 Placed •

• Girls •

Shot — 1. Enge (H) 31-2 1/2. 2. Richardson (H) 29-6 1/4. 5. Me. Redenbaugh (EC) 28-5 1/2.

Discus — 1. Richardson (H) 95-0. 3. Enge (H) 83-5 1/2.

Triple jump — 4. Loganbill (H) 26-6.

Javelin — 1. Richardson (H) 106-1.

3200 — 1. Heddin (H) 13:42.1. 2. Mi. Redenbaugh (EC) 13:59.5. 5. Hastings (H) 14:36.8.

4 x 800 relay — 2. Hesston (M. Valdez, Hamilton, Vogt and Loganbill), 12:57.6.

100 hurdles — 3. Schroeder (H) 19.8.

100 — 1. T. Valdez (H) 12.9. 2. Brenneman (H) 13.9. 3. Anderson (EC) 14.0. 

1600 — 1. Weber (H) 6:09.1. 2. Mi. Redenbaugh (EC) 6:22. 3. Heddin (H) 6:28.5.

4 x 100 relay — 3. Elyria Christian (Unruh, Schultz, Archer and Anderson), 58.9.

400 — 1. T. Valdez (H) 1:01.8. 3. Brenneman (H) 1:04.8. 5. M. Valdez (H) 1:15.8.

300 hurdles — 4. Schroeder (H) 1:02.2.

800 — 2. Weber (H) 2:47.1. 3. Mi. Redenbaugh (EC) 2:49.7.

200 — 1. T. Valdez (H) 27.8. 2. Brenneman (H) 28.7.

 • Boys •

Shot — 2. Mason (H) 35-4. 4. Koehn (H) 32-9. 5. Hermstein (H) 32-2 1/4.

Discus — 1. Huxman (EC) 95-5 1/2. 4. Mason (H) 92-3.

High jump — 1. Duerksen (H) 6-0. 2. Nebel (H) 5-10.

Long jump — 2. McCoy (H) 17-10. 3. Martin (H) 17-9.

Triple jump — 1. Martin (H) 38-3. 

Javelin — 5. Penner (EC) 95-8.

Pole vault — 1. Harmony (H) 10-0. 3. Whisitt (H) 8-0.

3200 — 2. Heddin (H) 10:58.7. 3. Schmucker (H) 11:11.3.

4 x 800 relay — 1. Hesston (Weber, Esau, Schmucker and A. Bollinger), 8:52.2.

110 hurdles — 2. Armstrong (H) 18.3. 3. Nebel (H) 18.9. 4. Weaver (H) 22.5.

100 — 4. Froese (EC) 12.2.

1600 — 5. Z. Bollinger (H) 5:33.8.

4 x 100 relay — 2. Hesston (Armstrong, McCoy, Martin and Duerksen), 47.6. 4. Elyria Christian (Fields, Ingram, Fendall and Froese), 49.7. 

400 — 1. Weber (H) 57.5. 2. Starburg (EC) 59.2.

300 hurdles — 2. Nebel (H) 46.0. 4. Arrasmith (H) 52.8.

800 — 1. A. Bollinger (H) 2:07.9. 2. Esau (H) 2:08.7. 

200 — 2. McCoy (H) 24.8. 4. Roth (H) 25.4. 5. Froese (EC) 25.7.


Close