Swather thinclads 2nd at Hillsboro

By Steve Sell
May 03, 2016

HILLSBORO — Hesston High’s track and field teams both placed second on Monday in the rescheduled James Thomas Invitational.

The Swather girls had only one first, but still scored 91 points to finish behind Berean Academy. Hesston’s 4 x 100 relay team of Kylie Brenneman, Jessica Guardiola, Taylor Valdez and Alaina Dunlavy captured the gold.

The Inman girls were ninth with 13. 

Hesston’s boys scored 100 points to trail Berean, which scored 111. Two relay teams took first for the Swathers, the 4 x 800 (Jon Weber, Luccus Schmucker, Zach Esau and Austin Bollinger) and the 4 x 400 (Weber, Bollinger, Esau and Scott Duerksen). Bollinger won 800 and Parker Roth sped to a victory in the 100.

Inman was fourth with 58 points. Caleb Renner doubled in the 800 and 1,600, while Keaton Case won the triple jump.  

Canton-Galva results were posted earlier.

• Hesston and Inman Results •

• GIRLS •

• Top 6 Place •

Shot — 2. Enge (H) 31-2. 6. Richardson (H) 29-0.

Discus — 2. Richardson (H) 99-0. 4. Enge (H) 89-4.

Long jump — 3. Brubacher (H) 16-7. 

Javelin — 3. Richardson (H) 113-7.

3200 — 3. Weber (H) 13:33.6. Heddin (H) 14:00.2.

100 hurdles — 2. Guardiola (H) 17.2.5. Helms (I) 17.9.

100 — 4. Dunlavy (H) 13.0.

1600 — 3. Weber (H) 6:15.3. 4. Urwiller (I) 6:21.2. 5. Heddin (H) 6:23.6.

4 x 100 relay — 2. Hesston (Brenneman, Guardiola, Dunlavy and T. Valdez), 52.9. 3. Inman (Glenn, White, Froese and Michael), 54.8.

300 hurdles — 6. Helms (I) 1:02.

4 x 400 relay — 1. Hesston (Brenneman, Guardiola, T. Valdez and Dunlavy), 4:20.5.

• BOYS •

• Top 6 Place •

Discus — 4. Enns (I) 126-2. 6. Guzman (H) 118-5.

High jump — 3. Duerksen (H) 5-10. 5. Nebel (H) 5-0.

Long jump — 2. Case (I) 20-4. 5. P. Roth (H) 18-1 1/2. 6. Martin (H) 18-1 1/2.

Triple jump — 1. Case (I) 39-1 1/2. 3. Martin (H) 38-1/2.

Javelin — 5. Enns (I) 124-6.

3200 — 1. Renner (I) 10:45.4.2. Heddin (H) 10:50.1. 4. Schmucker (H) 11:41.3. 5. Belknap (I) 11:42.9. 

4 x 800 relay — 1. Hesston (Weber, Schmucker, Esau and A. Bollinger), 8:53.3. 2. Inman (Renner, Case, Gordon and Barlow), 8:57.3.

110 hurdles — 6. Nebel (H) 18.0.

100 — 1. P. Roth (H) 11.3.

1600 — 1. Renner (I) 4:53.3. 5. Heddin (H) 5:09.7.

4 x 100 relay — 4. Hesston (Nebel, McCoy, Martin and P. Roth), 47.3. 6. Inman (Bledsoe, Barlow, Case and Gordon), 49.9.

400 — 3. Weber (H) 56.3.

800 — 1. A. Bollinger (H) 2:11.6. 2. Esau (H) 2:13.3.

200 — 2. P. Roth (H) 24.0. 5. Barlow (I) 24.8.

4 x 400 relay — 1. Hesston (Weber, Duerksen, Esau and A. Bollinger), 3:33.8. 6. Inman (Bledsoe, Friesen, Base and Harris), 4:08.8.


Close