Area thinclads compete at Moundridge

By Steve Sell
May 04, 2016
Contributed Photo

MOUNDRIDGE — Moundridge’s track and field teams took third place in their own invitational on Tuesday, a meet that also included county schools Inman and Canton-Galva.

The Moundridge girls scored 78 points to finish behind Sterling (187) and Bennington (100).

Jamya O’Quinn in the 100 and Peri Lange in the 300 hurdles took individual firsts for the Wildcats and they were part of the winning 4 x 400 relay.

Canton-Galva scored 35 points for sixth. The Eagles were led by Maddie Snow and Katie Fiedler as they both placed in three events. Snow had a high of second in the 400 and Fiedler’s bests were seconds in the 100 and long jump.

On the boys’ side, Moundridge scored 78 points to trail Bennington (118) and Sacred Heart (109). 

Christian Walls won the 100 for the Wildcats in addition to finishing second in the 200 to account for a nice point total.

Inman’s boys were fifth with 56 points, with Lucas Barlow winning the 800 and Caleb Renner taking the 1,600, as well as finishing second in the 3,200.

Inman’s girls scored six points for ninth place and C-G’s boys were 10th with three points.

• BOYS •

• Canton-Galva, Moundridge and Inman Results •

100 — 1. Walls (M) 11.5. 

200 — 2. Walls (M) 24.0.

800 — 1. Barlow (I) 2:12.5.

1600 — 1. Renner (I) 4:52.8. 5. Wiens (C-G) 5:17.1. 6. Minson (C-G) 5:23.9.

3200 — 2. Renner (I) 11:02.5. 4. Vogts (M) 11:11.4.

100 hurdles — 5. Friesen (I) 18.6.

300 hurdles — 6. Friesen (I) 48.6.

4 x 100 relay — 5. Moundridge (Dyck, Walls, Calderon and Holloway), 46.7. 6. Inman (Bledsoe, Friesen, Base and Harris), 4:11.3.

4 x 800 relay — 2. Inman (Renner, Gordon, Case and Barlow), 8:56.9.

High jump — 2. Diederich (M) 5-8. 5. Vivicano (M) 5-2.

Pole vault — 3. Diederich (M) 11-0. 6. Calderon (M) 10-6.

Long jump — 3. Case (I) 19-6 1/2. 4. Holloway (M) 19-5. 

Triple jump — 2. Lange (M) 40-1/4. 4. Case (I) 39-4 3/4.

Shot — 5. Dyck (M) 40-7 1/2.

Discus — 3. Dyck (M) 123-1. 4. Enns (I) 122-5.

Javelin — 3. Dyck (M) 139-0. 6. Lange (M) 128-10.

• GIRLS •

100 — 1. O’Quinn (M) 12.6. 2. Fiedler (C-G) 13.0. 4. Snow (C-G) 13.5.

200 — 2. O’Quinn (M) 26.2. 4. Fiedler (C-G) 28.0. 6. Snow (C-G) 29.1.

400 — 2. Snow (C-G) 1:04.4. 

800 — 5. Urwiller (I) 2:45.2.

1600 — 6. Helms (M) 6:59.2. 7. Belknap (I) 7:49.1.

100 hurdles — 2. Lange (M) 15.5. 5. Holler (M) 17.6.

300 hurdles — 1. Lange (M) 45.9. 3. Ptacek (M) 48.4. 

4 x 100 relay — 2. Moundridge (Ptacek, Lange, Holler and O’Quinn), 52.0. 4. Inman (Glenn, White, Urwiller and Michael), 55.8.

4 x 400 relay — 1. Moundridge (Ptacek, Holler, O’Quinn and Lange), 4:22.6. 

High jump — 4. Dyck (M) 4-8. 

Long jump — 2. Fiedler (C-G) 15-7 1/4. 5. Ptacek (M) 15-2.

Discus — 5. Littrell (C-G) 75-8.

Javelin — 2. Holler (C-G) 118-10. 


Close