Class 4A State Wrestling first-round pairings

By Steve Sell
February 20, 2017

• Class 4A State Wrestling Pairings •

• At Salina Bicentennial Center •

• 106—Aaron Buterakos (23-4), fr., Santa Fe Trail vs. Rathe Aschenbrenner (29-16), fr., Colby; Kyle Sackett (27-11), so., Rose Hill vs. Jacob Hollman (23-10), so., Osawatomie; Rhett Edmonson (26-10), fr., McPherson vs. Brayton Olesen (18-18), fr., Basehor-Linwood; Gabe Eades (27-7), jr., Independence vs. Hunter Reddick (22-1), so., Clearwater; Griffin Baker (36-7), jr., Andover Central vs. Thad Hendrix (30-10), jr., Louisburg (30-10); Cameron Smith (23-15), fr., Holton vs. William Stroda (35-7), fr., Abilene; Preston Martin (31-3), fr., Paola vs. Chris Ray (13-13), so., Winfield; Blake Leiszler (32-4), jr., Concordia vs. Caleb Allen (16-14), fr., Tonganoxie.

• 113—Christian Davis (31-1), sr., Santa Fe Trail vs. Christian Hannon (29-11), fr., Andover Central; Parker Winder (25-12), fr., Chanute vs. Dacotah Lee (16-8), fr., Wamego; Jayson West (32-2), jr., Maize South vs. Taygen Fletcher (27-12), fr., Holton; Adam Whitson (31-8), so., Buhler vs. Michael Searcy (28-6), fr., Paola; Ethan Totty (35-5), so., Burlington vs. Kurt Schroeder (27-17), so., Colby; Xavier Seaton (20-11), fr., Bonner Springs vs. Jaryd Weber (12-7), sr., Andale; Justus McDaniel (15-1), fr., Scott City vs. Colton Chapman (25-13), jr., Labette County; Darryl Rylant (33-2), so., Clearwater vs. Garret Smith (27-11), so., Spring Hill.

• 120—Tate Carney (36-2), sr., Colby vs. Hagan Andrews (23-6), so., Eudora; Jake Patch (26-9), jr., Andover Central vs. Brady McDonald (27-13), fr., Chanute; Aidan McClellan (33-5), jr., Tonganoxie vs. Tye Paluso (17-6), jr., Chapman; Evan Totty (32-7), so., Burlington vs. Payton Sadowski (18-7), jr., El Dorado; Dylan Pelland (25-2), sr., Pratt vs. Nathan Keegan (20-7), sr., Louisburg; Tanner McGivney (31-8), sr., Abilene vs. Michael Daniels (31-14), so., Bonner Springs; Riley McDaniel (26-4), so., Frontenac vs. Dawson Chavez (19-14), fr., Andale; Kolby Roush (29-10), fr., Holton vs. Kasey Stramel (29-13), sr., Goodland.

• 126—Logan McDonald (19-11), fr., Chanute vs. Tanner Reed (31-15), sr., Colby; Noah Nemer (34-5), jr., Spring Hill vs. Josh Patch (25-14), jr., Andover Central; Tate Withington (40-0), sr., Goodland vs. Nate Thomas (8-16), jr., Columbus; John George (29-9), jr., Augusta vs. Carter Greenfield (30-7), so., Santa Fe Trail; Tanner Hitchchok (35-1), sr., Bonner Springs vs. Chance Price (20-18), fr., Winfield; Mannie Gonzalez (11-6), jr., Fort Scott vs. Kaden Wren (22-4), fr., Scott City; Brayan Balderrama (26-3), sr., Pratt vs. Joel Scott (17-8), fr., Jefferson West; Trevor Casteel (35-6), jr., Abilene vs. Kyle Allen (25-11), jr., Louisburg.

• 132—Gunnar Gentzler (30-10), jr., Andover Central vs. Brynton Crews (15-8), jr., McPherson; Mason Jameson (21-12), so., Frontenac vs. Joe Tapia (27-13), so., Bonner Springs; Justin Hershberger (36-3), sr., Buhler vs. Ryan Berthah (28-19), sr., Maize South; Korbin Riedel (33-6), so., Tonganoxie vs. Huntyr Schwegman (18-11), jr., Chanute; Cael Johnson (35-3), fr., Burlington vs. TJ Hopper (30-17), jr., Baldwin; Collin Pavlacka (24-13), jr., Andale vs. Reed Knitter (26-16), so., Clay Center; Corbin Nirschl (39-1), sr., Basehor-Linwood vs. Maeson Kehl (3-3), jr., Prairie View; Cody Wuthnow (27-6), sr., Abilene vs. Avin George (18-11), jr. Augusta.

• 138—Gad Huseman (39-2), jr., Tonganoxie vs. Adler Pierson (30-16), fr., Wamego; Ryan Adams (22-7), jr., Louisburg vs. Kadence Riner (21-8), so., Pratt; Austin Eldredge (37-3), sr., McPherson vs. Jared Parenti (32-14), jr., Ottawa; Bryant Page (26-13), jr., Andover Central vs. Tre Kline (26-15), sr., Prairie View; Brett Bober (39-8), so., Burlington vs. Devon Smith (13-17), sr., Winfield; Levi Green (43-4), sr., Baldwin vs. Noah Lackey (19-7), sr., Smoky Valley; Zach Eck (33-3), sr., Andale vs. Cole Denny (16-12), jr., Anderson County; Dawson Ensign (33-10), jr., Goodland vs. Thomas Fehlhafer (33-11), sr., Bonner Springs.

• 145—Bryce Erickson (17-3), sr., Santa Fe Trail; Gage Leedy (23-4), jr., Chanute vs. Scott Radke (30-10), so., McPherson; David Leck (28-12), fr., Rose Hill vs. Drew Nutt (24-10), sr., Ottawa; Tyler Whitson (35-5), sr., Buhler rvs. Gavin Cullor (15-7), so., Prairie View; Colby Johnson (37-0), sr., Burlington vs. Simon Bassett (24-17), sr., Goodland; Patterson Starcher (35-5), jr., Tonganoxie vs. Steele Morin (8-8), fr., Winfield; Travis Finley (34-11), sr., Colby vs. Dylan Meyer (22-18), sr., Louisburg; David Mumford (19-17), so., Andover Central vs. Elijah Kennedy (22-6), jr., Eudora.

• 152—Jarret Jurgens (29-1), jr., Scott City vs. Nick Haberkorn (27-9), jr., Topeka Hayden; Zarek Fewell (20-6), jr., Fort Scott vs. Tanner Johnson (36-6), so., Holcomb; Jonny Trowbridge (36-2), jr., Basehor-Linwood vs. Kory Finley (21-17), so., Colby; Nick Lucas (34-2), sr., Pratt vs. Dakota Brake (29-16), sr., Prairie View; Jordan Ishimura (28-7), jr., Frontenac vs. Dalton Barker (17-12), sr., Ulysses; Conrad Vajnar (27-11), sr., Hays vs. Caden Searcy (32-10), jr., Tonganoxie; Anthony Scantlin (38-0), sr., Mulvane vs. Connor Rychlec (27-14), sr., Burlington; Gage Herron (29-5), sr., Bonner Springs vs. Peyton Lane (32-7), jr., Clay Center.

• 160—Sam Kissane (28-5), sr., Maize South vs. Erik Lemon (28-9), jr., Chapman; Scott Harman (34-15), jr., Baldwin vs. Trey Isenhower (33-8), sr., Prairie View; Hunter Mullin (35-2), sr., Clay Center vs. Michael Simon (10-14), so., Andover Central; Zach Porter (22-5), jr., Columbus vs. Gage Greenfield (31-10), sr., Santa Fe Trail; Justin Hand (25-5), jr., Tonganoxie vs. Jackson Stafford (27-14), sr., Independence; Rocky Landwehr (27-9), sr., Winfield vs. Clayton Peterson (27-9), sr., Buhler; Brandon Mlekus (33-1), sr., Frontenac vs. Collin Moranz (18-10), jr., Atchison; Wyatt Hayes (29-2), so., Scott City vs. Chris Clark (31-14), jr., Circle.

• 170—Dacota Motter (30-1), sr., El Dorado vs. Tucker Branum (13-10), so., Colby; Andrew Mays (17-7), jr., Frontenac vs. Trai Warburton (23-16), jr., Bonner Springs; Dauson Whiteley (30-6), sr., Abilene vs. Logan Baird (32-3), sr., Pratt; Devin Duncan (28-10), jr., Tonganoxie vs. Ridge Smith (24-8), jr., Columbus; Joey Ewalt (33-5), jr., Prairie View vs. Brett Bailes (27-16), sr., Bishop Miege; Chance Rodriquez (40-2), jr., Holcomb vs. Chandler Eaton (26-11), so., Nickerson; Tyler Price (33-5), sr., Holton vs. Austin Moore (32-9), so., Louisburg; Tracer Workman (27-12), sr., Concordia vs. Owen Braungard (10-3), so., Winfield.

• 182—Peyton Hale (19-2), sr., Columbus vs. Bailey Yarborough (24-9), jr., McPherson; Zach Norton (18-7), sr., Spring Hill vs. Justin Lamatsch (25-14), jr., Pratt; Trey Hoerner (36-1), jr., Abilene vs. Kyle Lamb (32-7), sr., Anderson County; Aaron Schoemann (27-12), jr., Wellington vs. Chase Montgomery (21-8, jr., Jefferson West; Cody Knight (28-9), sr., Tonganoixe vs. Ali Viravong (21-13), sr., Winfield; Jesse Henry (28-12), sr., Prairie View vs. Beck Elliott (25-5), sr., Smoky Valley; Braden Morgan (31-1), so., El Dorado vs. Jayden Creach (26-13), sr., Ottawa; Ryan Tiers (29-7), sr., Clay Center vs. Tyson Breshears (31-12), jr., Burlington.

• 195—Nathan Kaufman (29-8), jr., Frontenac vs. Allan Wampler (23-14), sr., Smoky Valley; Sean Singleton (35-3), sr., Bonner Springs vs. Garrett Gibson (28-14), sr., Winfield; Gavin Ware (17-2), jr., Clay Center vs. Dominic Sutton (29-9), so., Anderson County; Ian Groom (20-12), jr., Wellington vs. Alex Bejarano (32-7), sr., Basehor-Linwood; Blaine Ray (38-3), sr., Ottawa vs. Ayston Perez (38-3), sr., Ulysses; Austin Raetzel (30-11), sr., Louisburg vs. Cameron Gray (34-8), sr., Goodland; Anthony Capul (36-0), sr., Andale vs. Connor Searcy (13-11), fr., Tonganoxie; Logan Riekeman (24-11), sr., Abilene vs. Gage Hudson (19-14), sr., Columbus.

• 220—Jaron Christiensen (34-7), sr., Abilene vs. Austin Ochoa (22-9), sr., Ulysses; Tel Wittmer (24-10), sr., Holton vs. Dallas Higginbotham (31-7), fr., Anderson County; Davon Spexarth (35-4), sr., Andale vs. Trey Van Pelt (24-15), jr., Hays; Qualin Powell (23-14), so., Chanute vs. Evan Dean (31-4), fr., Santa Fe Trail; Caleb Willis (37-1), so., Bonner Springs vs. Brandon Barrager (17-12), so., Coffeyville; Zeb Bloom (27-7), sr., Clay Counter vs. Cameron Hunt (15-2), jr., El Dorado; Jake Miller (11-0), jr., Paola vs. Brett Ferguson (12-7), so., Ottawa; Cole Edwards (29-8), jr., Augusta vs. Hagan Hoss (28-13), sr., Goodland.

• 285—Austin King (20-1), sr., Circle vs. Harley Stewart (19-16), sr., Baldwin; Sam Burt (33-6), sr., Abilene vs. Colton Toney (18-11), sr., Iola; Jake Hastings (33-2), sr., Santa Fe Trail vs. Brady Helton (23-7), sr., Clearwater; Mason Koechner (38-2), sr., Louisburg vs. Ethan Jay (35-6), sr., Colby; Luis Ledesma (32-7), jr., Goodland vs. Dylan Frederick (22-16), sr., Prairie View; Dylan Jorns (35-4), sr., Mulvane vs. Kyler Tannahill (33-8), jr., Holton; Seth Stroble (36-1), sr., Independence vs. Tylar Patrick (23-5), jr., Wamego; Sam Christy (33-6), sr., Spring Hill vs. Sam Schroeder (32-9), sr., Wichita Trinity.


Close