MMS thinclads shine at Newton

By Steve Sell
April 11, 2017

NEWTON — McPherson Middle School's track and field team competed last week in the Newton Invitational with several outstanding marks.

"We are extremely proud of the groups on all levels," MMS coach TJ Jackson said. "We had PRs everywhere and the kids represented McPherson really well. Our relays will improve as the season goes on. Hard to practice without a track at the middle school we can use all the time. Events took a sweep in many areas. The kids have bought into the team concept of track and it showed as three groups got 1st and one group got second."

Results:

•  8th Grade Boys •

3200  — 1. Achilles, 11:35.14.

100 hurdles — 1. Labertew, 16.22. 

100 — 2. Powell, 12.45. 4. Labertew, 12.58. 

1600 — 2. Achilles, 5:38.56. 3. Vanderhoof, 5:49.04. 7. Goebel, 6:25.97.

4 x 100 relay — 3. MMS (Kaufman, Labertew, Lippelman and Moreno), 51.44.

400 — 5. Vanderhoof, 1:02.46. 7. Achilles, 1:03.65.

4 x 200 relay — 3. MMS (Bauer, Moreno, Orr and Raymond), 1:58.49.

800 — 6. Seron, 2:56.90. 7. Goebel, 3:00.35.

Distance medley — 3. MMS (Bauer, Kaufman, Moreno and Vanderhoof), 4:55.71.

200 hurdles — 1. Labertew, 28.69.

200 — 3. Powell, 25.43. 7. Kaufman, 29.85.

Shot put — 1. Wallace, 39-11. 2. Elliott, 39-0. 5. Raymond, 32-3. 6. Scott, 31-7.

Discus — 1. Elliott, 118-7. 3. Wallace, 112-2. 

High jump — 1. Powell, 5-8. 

Long jump — 2. Powell, 17-8. 

• 8th Grade Girls •

100 — 1. Yowell, 13.53. 3. Malm, 13.55. 4. Godwin, 14.02. 5. Kynaston, 14.17. 6. Whorton, 14.88.

100 hurdles — 1. Pyle, 17.95. 3. Henson, 19.43. 5. Unruh, 20.11. 8. Prebble, 22.40.

1600 — 3. Beam, 6:26.77. 8. Aguilar, 9:16.59.

4 x 100 relay — 2. MMS (Godwin, Kynaston, Schwartz and Yowell), 53.88. 

4 x 200 relay — 2. MMS (Godwin, Hageman, Schwartz and Yowell), 1:59.54.

Distance medley — 2. MMS (Beam, Hageman, Malm and Schwartz), 5:06.25.

200 hurdles — 1. Pyle, 32.33. 2. Henson, 35.05. 6. Unruh, 38.39.

200 — 2. Yowell, 29.99. 3. Whorton, 31.31. 6. Schwartz, 32.35.

4 x 400 relay — 1. MMS (Beam, Casebeer, Malm and Pyle), 4:36.11. 

Shot put — 1. Pyle, 35-11. 3. Berg, 32-1. 5. Diggs, 29-5.

Discus — 2. Berg, 73-0. 7. Mendez, 56-11.

High jump — 1. Casebeer, 4-8. 2. Kynaston, 4-8. 

Long jump — 2. Godwin, 15-0. 4. Hageman, 13-8. 

• 7th Grade Boys •

100 — 2. Madron, 12.74. 3. Ruddle, 12.75.

100 hurdles — 1. Madron, 15.98. 2. Ruddle, 16.09. 4. Gamez, 18.98. 6. Williams, 20.69.

1600 — 3. Lange, 6:08.84. 5. Gamez, 6:33.52. 7. Farmer, 6:45.82.

800 — 3. Pearcy, 3:03.07. 4. Lawrence, 3:03.66. 6. Smith, 3:05.57. 7. Elder, 3:06.03.

800 — 1. Schriner, 2:47.31. 4. Hoover, 2:55.27. 6. Lange, 3:00.16. 

Sprint medley — 3. MMS (Ediger, Mattox, Pearson and Schriner), 2:06.94.

200 hurdles — 2. Hoover, 32.47. 

200 — 1. Conquest, 29.1. 4. Hartman, 30.57. 5. Lippelman, 30.75. 7. Williams, 31.69.

4 x 400 relay — 3. MMS (Achilles, Bauer, Raymond and Schriner), 4:40.08.

Shot put — 4. Minier, 28-5. 6. Bailey, 27-8. 7. Harms, 26-9.

Discus — 2. Bailey, 71-8. 3. Minier, 71-2. 

High jump – 1. Madron, 5-8. 3. Ruddle, 4-10. 4. Williams, 4-8.

Long jump — 1. Madron, 16-9. 

4 x 100 relay —  2. MMS B (Conquest, Hoover, Pearson and Schriner), 53.85.

• 7th Grade Girls •

100 — 1. Howard, 13.80. 2. Schmid, 14.25. 

100 hurdles — 1. Labertew, 18.32. 2. Schmid, 18.9. 3. Lopez, 20.18.

1600 — 2. Pearcy, 6:31.42. 4. Lawrence, 6:35.86. 7. Bartel, 6:48.03.

400 — 6. Pelzel, 1:14.24. 7. Malm, 1:14.58.

Sprint medley — 1. MMS (Witte, McGill, Swanson and Unruh), 2:24.24.

200 hurdles — 1. Labertew, 34.23. 2. Swanson, 36.69. 4. Bliss, 39.06.

200 — 1. Kynaston, 29.49. 2. Howard, 30.37. 4. Schmid, 31.02.

Shot put — 1. Pelzel, 25-8. 2. Rausch, 25-3. 3. Unruh, 24-3. 5. Paramore, 23-2.

Discus — 3. Pelzel, 52-5. 4. Giddings, 50-2.

High jump — 1. Whorton, 4-8. 2. Swanson, 4-8. 3. Labertew, 4-6. 

Long jump — 1 (tie). Courtney, 12-5; Achilles, 12-5. 6. Buehrle, 11-10.

4 x 400 relay — 1. MMS B (Achilles, Courtney, Labertew and Pelzel), 4:56.55.


Close