MMS thinclads dominate meet, win all 4 divisions

By Steve Sell
May 06, 2014

GODDARD — McPherson Middle School’s track and field teams competed Monday in the  Eisenhower Participation Meet.

The Bullpups won all four divisions.

For the seventh-grade boys, winning golds were Gage Shook in the 100, Malik Lawrence in the 200, Taylor Huff in the 400, Zach Brewer in the 1,600, Chandler Wiard in the long jump, Noah Avila in the shot put and Dawson VanGoethem in the discus. MMS also won four relays.

The eighth-grade boys received a triple from Nathan Vontz (100 hurdles, 200 hurdles and high jump), doubles from Tyler Timson (800 and 1,600) and Kameron Jost (shot put, discus), and single wins from Tyson Stites in the 200, Ben Nikkel in the 400, Brynton Crews in the 3,200, Drew Labertew in the long jump and four relays.

Jaycee Burghart (100 hurdles and 200 hurdles) doubled for the seventh-grade girls, while also winning first were Daphne Carrillo in the 400, Savannah Brooks in the 800, Katie Bahr in the 1,600, Meegan Manning in the long jump and four relays.

Reese Schroeder doubled for the eighth-grade girls in the high jump and 400. Other wins were by Alyssa Williams in the 100, Brittany Brooks in the 800, Kelsie Wilson in the 1,600 and two relays.

RESULTS

Top 6 Finishers

7th Grade Boys

100 — 1. Shook, 14.3. 3. Silas Steinert, 14.6. 5. Wiard, 15.0.

200 — 1. Lawrence, 28.6. 3. Wiard, 31.4. 5. Kretzer, 31.9.

400 — 1. Huff, 1:02.9. 3. Hoover, 1:08.2. 5. Silas Steinert, 1:10.9.

800 — 1. Brewer, 2:50. 6. Silas Steinert, 3:02.3.

1600 — 2. Hopkins, 5:57.9. 

100 hurdles — 2. Simon Steinert, 21.6. 

200 hurdles — 1. Simon Steinert, 36.9. 

4 x 100 relay — 1. MMS (no runners listed), 59.2.

4 x 20 relay — 1. MMS (no runners listed), 2:00.1.

4 x 400 relay — 1. MMS (no runners listed), 4:56.3.

Sprint medley — 1. MMS (no runners listed), 2:05.7.

High jump — 5. Simon Steinert, 4-2.

Long jump — 1. Wiard, 13-5 1/2. 3. Hoover, 12-10 1/2. 4. Brewer, 12-6 1/4.

Shot put — 1. Avila, 26-7. 3. Lemon, 26-2 1/2. 6. Goltl, 22-5 3/4.

Discus — 1. VanGoethem, 80-8 1/2. 2. Lemon, 74-7.

8th Grade Boys

100 — 4. Jost, 13.6. 5. VanGoethem, 13.8.

200 — 1. Stites, 27.4. 4. Mendez, 29.1.

400 — 1. Nikkel, 1:04. 5. Stone, 1:07.8.

800 — 1. Timson, 2:38.4. 3. Goering, 2:48.7.

1600 — 1. Timson, 5:43.9. 2. Stone, 6:04. 3. Crews, 6:12.9.

3200 — 1. Crews, 13:53.

100 hurdles — 1. Vontz, 18.4. 3. Geren, 19.0.

200 hurdles — 1. Vontz, 30.9. 3. Labertew, 32.2. 5. Geren, 34.6.

4 x 100 relay — 1. MMS (no runners listed), 52.7.

4 x 200 relay — 1. MMS (no runners listed), 1:53.2.

4 x 400 relay — 1. MMS (no runners listed), 4:35.1.

Distance medley — 1. MMS (no runners listed), 4:48.2.

High jump — 1. Vontz, 4-10. 3. Reiss, 4-8. 4. Nikkel, 4-6.

Long jump — 1. Labertew, 15-9 1/2. 4. Geren, 14-8.

Shot put — 1. Jost, 30-8. 5. Mendez, 27-1. 6. VanGoethem, 26-7.

Discus — 1. Jost, 107-11 1/2. 2. VanGoethem, 89-3. 4. Mendez, 83-1 1/2.

7th Grade Girls

100 — 1. Hageman, 15.2. 5. Goatley, 15.8.

200 — 3. Turner, 35.4.

400 — 1. Carrillo, 1:14.5. 3. Manning, 1:18.7. 4. E. Garcia, 1:18.9.

800 — 1. Brooks, 3:02.5. 2. Bahr, 3:06.5. 4. D. Garcia, 3:11.1.

1600 — 1. Bahr, 7:01.5. 2. Leaf, 7:05.2.

100 hurdles — 1. Burghart, 18.7. 2. E. Garcia, 20.3. 3. D. Garcia, 21.1.

200 hurdles — 1. Burghart, 34.8. 2. E. Garcia, 37.4.

4 x 100 relay — 1. MMS (no runners listed), 1:01.2.

4 x 200 relay — 1. MMS (no runners listed), 2:11.

4 x 400 relay — 1. MMS (no runners listed), 5:12.4.

Sprint medley — 1. MMS (no runners listed), 2:20.4.

High jump — 2. Hageman, 4-0.

Long jump — 1. Manning, 12-5. 3. Goatley, 11-8.

Shot put — 3. Jones, 23-1.

Discus — 2. Jones, 51-7. 6. Estus, 43-6.

8th Grade Girls

100 — 1. Williams, 14.4. 4. Bradley, 15.3. 5. Nichols, 15.4.

200 — 3. Nichols, 32.8. 4. Williams, 33.0.

400 — 1. Schroeder, 1:16.9. 

800 — 1. Brooks, 2:57.2. 2. Wash, 3:17.7.

1600 — 1. Wilson, 7:00.4.

4 x 100 relay — 1. MMS (no runners listed), 1:02.2.

4 x 200 relay — 2. MMS (no runners listed), 2:19.

4 x 400 relay — 1. MMS (no runners listed), 5:06.6.

High jump — 1. Schroeder, 4-2.

Long jump — 2. Williams, 13-3. 4. Bradley, 12-o.

Shot put — 5. Rowe, 26-7 1/2.


Close