Awesome day for MMS thinclads

By Steve Sell
May 13, 2014

McPherson Middle School’s track and field teams are oozing with talent, which gives great promise for the future.

The Bullpups hosted their annual meet Monday at McPherson Stadium and flexed their considerable muscles, winning three of the four divisions.

The seventh-grade girls scored an astounding 295 points to lap the field, as Great Bend was far in the rear-view mirror with 88.

MMS received triples from Chelsea Stoppel (100, 200, 400) and MaryAnn Wurm (1,600, 100 hurdles, triple jump). Jayma O’Quinn (long jump, 200 hurdles) doubled, and also winning events were Hannah Dossett (800), Megan Eisenbarth (shot), Brooke Miller (high jump) and Addie Fitzmorris (discus). Three relays also took first.

The eighth-grade girls rolled up 187 points to fend off challenger Great Bend (150).

MMS won 10 events, with an individual double by Aislinn Hughes (100 hurdles, 100). Other individual winners were Britney Brooks (1,600), Tiffany Slechta (high jump), Elle Barrett (long jump), Kenzie Goering (triple jump) and Bailea Crist (200 hurdles). MMS also won three relays.

The eighth-grade boys piled up 212 points to leave Great Bend (124 1/2) far behind. 

Winners on the day were Nathan Vontz in the 100 hurdles, Brian Puhalla in the 400, Austen Hunt in the 200, Simon Parker in the high jump and Darrius Armstrong in the long jump. Three relays took first as well.

The seventh-grade boys scored 125 points to finish behind Salina Lakewood (171). Gabe Hoover doubled in the 800 and 1,600, while Noah Avila won the shot put and Taylor Huff captured the high jump.

Results

Top 7 Finishers

• 7th Grade Girls •

1600 — 1. Wurm, 6:28.6. 2. Carrillo, 6:32.8. 3. Dossett, 6:33.1. 5. Leaf, 6:39.4.

100 hurdles — 1. Wurm, 17.8. 2. Bowers, 18.4. 3. O’Quinn, 18.9. 4. Burghart, 19.4. 6. E. Garcia, 20.8. 

100 — 1. Stoppel, 13.0. 2. Bailey, 14.2. 6. Hageman, 15.3.

4 x 100 relay — 1. MMS (Bowers, Bailey, Miller and Stoppel), 55.1.

400 — 1. Stoppel, 1:04.1. 3. Wurm, 1:09.8. 5. Manning, 1:18.8. 6. E. Garcia, 1:20.

4 x 200 relay — 1. MMS (Spaich, O’Quinn, Bailey and Miller) 1:58.9.

Sprint relay — 1. MMS (Spaich, Bowers, Burghart and Brooks), 2:21.2.

200 — 1. Stoppel, 27.7. 2. Bailey, 30.6. 

4 x 400 relay — 2. MMS (Spaich, Dossett, Leaf and Carrillo), 5:06.5.

800 — 1. Dossett, 2:57.4. 2. Carrillo, 2:59.7. 5. Brooks, 3:04. 7. D. Garcia, 3:11.6.

Shot put — 1. Eisenbarth, 28-3 1/4. 2. Fitzmorris, 27-9. 5. Jones, 24-1 1/2.

Discus — 1. Fitzmorris, 68-9. 2. Spaich, 59-6. 3. Jones, 58-10. 4. Eisenbarth, 58-7.

High jump — 1. Miller, 4-8. 

Long jump — 1. O’Quinn, 13-10 3/4. 2. Bowers, 12-6. 7. Goatley, 10-9 1/4.

Triple jump — 1. Wurm, 27-0. 2. Hageman, 26-4. 3. Goatley, 24-4 1/2. 5. Manning, 22-9.

200 hurdles — 1. O’Quinn, 33.9. 2. Miller 34.5. 3. Burghart, 35.5. 

8th Grade Girls

100 hurdles — 1. Hughes, 16.6. 2. Crist, 17.6.

100 — 1. Hughes, 13.2. 4. Williams, 14.6. 6. Slechta, 14.8.

1600 — 1. Brooks, 6:19.3. 3. Wilson, 6:52.3. 

4 x 100 relay — 1. MMS (Crist, Goering, Barrett and Hughes), 54.7.

400 — 3. Kynaston, 1:13.2. 5. Schroeder, 1:17.9. 7. Wash, 1:22.8.

4 x 200 relay — 1. MMS (Crist, Barrett, Goering and Hughes), 1:56.

Medley relay — 1. MMS (Barrett, Goering, Kynaston and Brooks), 5:02.7.

200 — 7. Williams, 33.1.

4  x 400 relay — 2. MMS (Schroeder, Wash, Wilson and Kynaston), 5:33.

800 — 4. Kynaston, 2:57.7. 5. Wash, 3:09.6.

Discus — 2. Hubbard, 62-7. 3. Shoulders, 58-9. 7. McMillan, 54-2.

High jump — 1. Slechta, 4-4. 3. Schroeder, 4-0.

Long jump — 1. Barrett, 15-10. 2. Slechta, 13-8. 6. Williams, 12-7 1/4.

Triple jump — 1. Goering, 32-3. 2. Bradley, 27-2. 5. Wash, 24-8.

200 hurdles — 1. Crist, 33.6. 

7th Grade Boys

1600 — 1. Hoover, 5:25.1. 3. Hopkins, 5:56.8. 7. Silas Steinert, 6:25.4.

100 hurdles — 5. Silas Steinert, 21.2.

4 x 100 relay — 2. MMS (Shook, Hopkins, Lawrence and Huff), 55.4.

4 x 200 relay — 2. MMS (Huff, Shook, Lawrence and Silas Steinert), 2:00.2.

Sprint medley — 3. MMS (Brewer, Kretzer, Lawrence and Shook), 2:08.7.

4 x 400 relay — 2. MMS (Huff, Hoover, Lawrence and Shook), 4:42.2.

800 — 1. Hoover, 2:35.9. 4. Brewer, 2:50.

Shot put — 1. Avila, 30-2. 2. VanGoethem, 28-5 1/4. 4. Lemon, 27-3 3/4.

Discus — 2. Hopkins, 88-7. 3. VanGoethem, 87-11. 4. Lemon, 84-2. 6. Avila, 73-2.

High jump — 1. Huff, 4-8. 4. LeBlanc, 4-0.

Long jump — 4. Lawrence, 13-11 3/4. 6. Silas Steinert, 13-4.

Triple jump — 6. Brewer, 27-2. 7. Hoover, 27-1.

200 hurdles — 5. Simon Steinert, 39.8

8th Grade Boys

3200 — 5. Crews, 14:17.4.

100 hurdles — 1. Vontz, 16.4. 2. Labertew, 16.6. 

100 — 2. Potter, 12.3. 3. Powell, 12.6. 4. Armstrong, 12.6.

1600 — 3. Armstrong, 5:29.4. 6. Stone, 5:58.1.

4 x 100 relay — 1. MMS (Armstrong, Powell, Potter and Hunt), 49.3.

400 — 1. Puhalla, 1:01.7. 3. Cape, 1:02. 5. Nikkel, 1:05.8.

4 x 200 relay — 1. MMS (Hunt, Potter, Puhalla and Reiss), 1:49.3.

Medley relay — 3. MMS (Nikkel, Reiss, Cape and Timson), 4:39.2.

200 — 1. Hunt, 25.4. 

4 x 400 relay — 1. MMS (Cape, Potter, Puhlla and Reiss), 4:13.3.

800 — 3. Goering, 2:33.8. 4. Puhalla, 2:33.9. 6. Timson, 2:36.2.

Shot put — 2. Diggs, 38-2 1/2. 4. Stolzenburg, 34-10 1/4. 6. Jost, 33-5 1/4. 7. Gasper, 33-3 1/2.

Discus — 2. Hunt, 133-0. 3. Diggs, 117-1. 4. Jost, 114-2. 6. Gasper, 112-11. 7. Stolzenburg, 96-9.

High jump — 1. Parker, 5-4. 2. Powell, 5-2. 3. Puhalla, 5-0. 

Long jump — 1. Armstrong, 17-6. 7. Geren, 14-6.

Triple jump — 2. Labertew, 35-5 1/4. 

200 hurdles — 2. Labertew, 31.9. 3. Parker, 32.7. 4. Vontz, 33.2.


Close