Mac College Basketball Camp winners announced

By Steve Sell
June 16, 2014

McPherson College men’s basketball coach Tim Swartzendruber was more than just a little pleased with this year’s Bulldog youth camp.

“We had a great turnout,” Swartzendruber said. “Sixty kids from McPherson and the area were at the camp. I had a great staff this year. Gordon Reimer, TJ Eskildsen, Cale Cordell, Darius Hill, Adam Bruner, DeAndre Henson, Kaven Denno and Brenda Tejero were on the staff.”

Here are the winners:

• FREE THROW CONTEST •

2nd grade boys:  1st-Andrew Huxman, 2nd-Alec Harms, 3rd-Kaven Byrd

3rd grade boys:  1st-Alex Robertson, 2nd-Logan Davis, 3rd-Noah Wilgers

4th grade boys:  1st-TJ Koehn, 2nd-Ike Bauer, 3rd-Noah Wilgers

5th grade boys:  1st-Trace Koehn, 2nd-Ty Schroeder, 3rd-Parker VanCampen and Joseph Schrag

6th grade boys:  1st-Max Alexander, 2nd-Zac Butler, 3rd-Adam Elliott and Taylan Tribble

7th grade boys:  1st-Dylan Pieschl, 2nd-Landon Spencer, 3rd-Jonah Ausherman

8th grade boys:  1st-Jake Alexander, 2nd-Reece Watson, 3rd-Ben Reimer

2nd and 3rd grade girls:  1st-Grace Echols, 2nd-Vailyn Turley, 3rd-Elsie Boughfman

4th grade girls:  1st-Sydney Kaiser, 2nd-Anna Humphreys, 3rd-Justice Echols

5th grade girls:  1st-Lily Boughfman, 2nd-Kaylee Zeitlow

6th grade girls:  1st-Shelby Yowell, 2nd-Lauren Boughfman, 3rd-Kenzee Godwin

7th grade girls:  1st-Tia Moddelmog, 2nd-Nadia Turley

• HOT SHOT CONTEST •

2nd grade boys:  1st-Andrew Huxman, 2nd-Alec Harms, 3rd-Kaven Byrd

3rd grade boys:  1st-Alex Robertson, 2nd-Logan Davis, 3rd-Brock Wallace and Noah Wilgers

4th grade boys:  1st-Ike Bauer, 2nd-Layne Graves, 3rd-Josh Bocox

5th grade boys:  1st-Colson Hicks, 2nd-Parker VanCampen, 3rd-Joseph Schrag

6th grade boys:  1st-Adam Elliott, 2nd-Zac Butler, 3rd-Taylan Tribble

7th grade boys:  1st-Landon Spencer, 2nd-Jonah Ausherman, 3rd-Dylan Pieschl

8th grade boys:  1st-Ben Reimer, 2nd-Alex Hammersmith, 3rd-Kyler Chapman

2nd and 3rd grade girls:  1st-Vailyn Turley, 2nd-Elsie Boughfman, 3rd-Grace Echols

4th grade girls:  1st-Anna Humphreys, 2nd-Sydney Kaiser, 3rd-Justice Echols

5th grade girls:  1st-Lily Boughfman, 2nd-Kaylee Zeitlow

6th grade girls:  1st-Lauren Boughfman, 2nd-Shelby Yowell, 3rd-Kenzee Godwin

7th grade girls:  1st:  Tia Moddelmog, 2nd-Nadia Turley

• ONE-ON-ONE CONTEST •

2nd grade boys:  1st-Alec Harms, 2nd-Andrew Huxman

3rd grade boys:  1st:Logan Davis, 2nd-Alex Robertson

4th grade boys:  1st-Josh Bocox, 2nd-Dawson Feil

5th grade boys:  1st-Ty Schroeder, 2nd-Tyler Bontrager

6th grade boys:  1st-Max Alexander, 2nd-Jackson Humphreys

7th grade boys:  1st-Landon Spencer, 2nd-Jonah Ausherman

8th grade boys:  1st-Jake Alexander, 2nd-Ben Reimer

2nd and 3rd grade girls:  1st-Elsie Boughfman, 2nd-Vailyn Turley

4th grade girls:  1st-Anna Humphreys, 2nd-Sydney Kaiser

5th grade girls:  1st-Lily Boughfman, 2nd-Kaylee Zeitlow

6th grade girls:  1st-Shelby Yowell, 2nd-Kenzee Godwin

7th grade girls:  1st-Tia Moddelmog, 2nd-Nadia Turley

• MR. HUSTLE •

2nd grade boys:  Alec Harms

3rd grade boys:  Ty Rains

4th grade boys:  Layne Graves

5th grade boys:  Parker VanCampen

6th grade boys:  EJ Hein and Cale Bauer

7th grade boys:  Jonah Ausherman

8th grade boys:  Trenton Keane

• MS. HUSTLE •

2nd and 3rd grade girls:  Vailyn Turley

4th grade girls:  Sydney Kaiser

5th grade girls:  Lily Boughfman

6th grade girls:  Shelby Yowell

7th grade girls:  Tia Moddelmog

• MR. DEFENSE •

2nd grade boys:  Andrew Huxman

3rd grade boys:  Logan Davis and Alex Robertson

4th grade boys:  Dawson Feil

5th grade boys:  Tyler Bontrager

6th grade boys:  Zac Butler

7th grade boys:  Landon Spencer

8th grade boys:  Alex Hammersmith

• MS. DEFENSE •

2nd and 3rd grade girls:  Elsie Boughfman

4th grade girls:  Anna Humphreys

5th grade girls:  Lily Boughfman

6th grade girls:  Lauren Boughfman

7th grade girls:  Tia Moddelmog

• MOST IMPROVED PLAYER •

2nd grade boys:  Kaven Byrd

3rd grade boys:  Noah Wilgers

4th grade boys:  Josh Bocox

5th grade boys:  Trace Koehn

6th grade boys:  Braden Esau and Andrew Prieb

7th grade boys:  Dylan Pieschl

8th grade boys:  Ben Reimer

2nd and 3rd grade girls:  Grace Echols

4th grade girls:  Justice Echols

5th grade girls:  Kaylee Zeitlow

6th grade girls:  Kenzee Godwin

7th grade girls:  Nadia Turley


Close