Mac College basketball camp winners announced

By Steve Sell
June 16, 2015

The McPherson College Summer Basketball Camp was completed last week at the Sport Center, which was for boys and girls in grades 2-8 this upcoming fall.

As usual, there was a nice turnout.

“Once again I had a great staff,” McPherson College head men’s basketball coach and camp director Tim Swartzendruber said.  “The following were outstanding all week:  TJ Eskildsen, Cale Cordell, Jordan Crawford, Antowine Lamb, Jared Whitten and Brendan Danker.  Coach Danker spent time each day with the campers on mental skills. He is a sport psychologist and his time was well spent each day. A big thank you to these men.”

Here are the placers in the contests:

• FREE THROWS •

3-4 Girls:  1st-Addison Swenson, 2nd-Alex Romero

5 Girls:  1st-Kierra Funk, 2nd-Alexus Swenson, 3rd-Gillian Lais and Anna Humphreys

8 Girls:  1st-Brianna Gough, 2nd-Andrea Sweat

1-2 Boys:  1st-Caleb Rewerts, 2nd-Jerrick Humphreys

3 Boys:  1st-Barrett Moddelmog, 2nd-Andrew Huxman, 3rd-Alex Harms

4 Boys:  1st-Alex Robertson, 2nd-Logan Davis, 3rd-Jordan Duncan

5 Boys:  1st-Dawson Feil, 2nd-Rhett Boughfman, 3rd-Tyler Rewerts

6 Boys:  1st-Joseph Schrag, 2nd-Ty Schroeder, 3rd-Trace Koehn

7 Boys:  1st-Jordan Humphreys, 2nd-Taylan Tribble, 3rd-Cael Bauer

8 Boys:  1st-Carter Funk, 2nd-Jakeb Ledford, 3rd-Landon Spencer

• HOT SHOT •

3-4 Girls:  1st-Addison Swenson, 2nd-Alex Romero

5 Girls:  1st-Anna Humphreys, 2nd-Gillian Lais, 3rd-Alexus Swenson

8 Girls:  1st-Andrea Sweat, 2nd-Brianna Gough

1-2 Boys:  1st-Jerrick Humphreys, 2nd-Caleb Rewerts

3 Boys:  1st-Barrett Moddelmog, 2nd-Andrew Huxman, 3rd-Alec Harms

4 Boys:  1st-Alex Robertson, 2nd-Jordan Duncan, 3rd-Logan Davis

5 Boys:  1st-Dawson Feil, 2nd-Ike Bauer, 3rd-Tyler Rewerts

6 Boys:  1st-Colson Hicks, 2nd-Ty Schroeder, 3rd-Trace Koehn

7 Boys:  1st-Jackson Humphreys, 2nd-Cale Bauer, 3rd-Taylan Tribble

8 Boys:  1st-Carter Funk, 2nd-Ben Roth, 3rd-Jacob Feil

• One-On-One •

1-4 Boys and Girls:  1st-Barrett Moddelmog, 2nd-Alec Harms

4 Boys:  1st-Alex Robertson, 2nd-Logan Davis

5 Boys:  1st-Josh Bocox, 2nd-Layne Graves

5 Girls:  1st-Anna Humphreys, 2nd-Olivia Antonowich

6 Boys:  1st-Joseph Schrag, 2nd-Ty Schroeder

7 Boys:  1st-Taylan Tribble, 2nd-Jackson Humphreys

8 Boys and Girls:  1st-Jake Eilert, 2nd-Ben Roth

Special awards were selected by the camp coaches and the recipients are below:

• MOST IMPROVED PLAYER •

3-4 Girls:  Alex Romero

5 Girls:  Alexus Swenson

8 Girls:  Brianna Gough

1-2 Boys:  Caleb Rewerts

3 Boys:  Alec Harms

4 Boys:  Jordan Duncan

5 Boys:  Rhett Boughfman

6 Boys:  Max Werner

7 Boys:  Cody Schmalzried

8 Boys:  Jakeb Ledford

• MS. DEFENSE •

3-4 Girls:  Addison Swenson

5 Girls:  Sydney Kaiser

8 Girls:  Andrea Sweat

• MR. DEFENSE •

1-2 Boys:  Jerrick Humphreys

3 Boys:  Barrett Moddelmog

4 Boys:  Alex Robertson

5 Boys:  Dawson Feil

6 Boys:  Joseph Schrag

7 Boys:  Jackson Humphreys

8 Boys:  Jake Eilert

• MS. HUSTLE •

3-4 Girls:  Alex Romero

5 Girls:  Olivia Antonowich

8 Girls:  Brianna Gough

• MR. HUSTLE •

1-2 Boys:  Jerrick Humphreys

3 Boys:  Andrew Huxman

4 Boys:  Logan Davis

5 Boys:  Ike Bauer

6 Boys:  Braden Keane

7 Boys:  Cael Bauer

8 Boys:  Ben Roth


Close