Hesston, SV thinclads place at Halstead

By Steve Sell
April 21, 2017

HALSTEAD — The Conrad Nightingale Invitational Track and Field Meet on Thursday drew a whopping 13 schools, including Hesston and Smoky Valley.

On the boys’ side, Hesston was third with 73 1/3 points, trailing Pratt (114) and Halstead (83 1/3). Smoky Valley was sixth with 54 points.

The Hesston girls scored 62 points for fifth and Smoky Valley was ninth with 31. Sedgwick clipped Conway Springs 84-83 for first, with Pratt and Berean Academy two points back with 82 apiece as it was a thrilling race.

For Hesston’s boys, gold medals came in the form of a first by Zach Esau in the 400 and the 4 x 100 relay team of Austin Griffin, Esau, Mitchell Martin and Parker Roth.

Hesston’s girls did not have a first, but Elise Kaiser was second in the 400 and Olivia Brubacher was second in the long jump.

Timmy Lambert snared the gold for Smoky Valley’s boys by winning the 300 hurdles. The Viking girls received thirds from Meredith Galloway in the 200 and Hailey Priddy in the 1,600.

• Hesston and Smoky Valley Results •

• Top 7 •

• GIRLS •

100 — 7. Brubacher (H) 13.97.

200 — 3. Galloway (SV) 27.95. 4. Kaiser (H) 27.99.

400 — 2. Kaiser (H) 1:02.48. 

1600 — 3. Priddy (SV) 6:03.52. 6. Lott (SV) 6:08.44.

3200 — 4. Lott (SV) 13:16.20. 6. Priddy (SV) 13:47.22. 7. Heddin (H) 13:49.22.

300 hurdles — 3. Galloway (SV) 49.22. 5. Deterding (SV) 50.59. 

4 x 100 relay — 3. Hesston (Koehn, Brubacher, Vogt and Klassen), 54.15.

4 x 400 relay — 5. Hesston (Koehn, Vogt, Klassen and Kaiser), 4:24.68.

4 x 800 relay — 7. Hesston (Lais, Hamilton, Ferguson and Weber), 11:17.33.

High jump — 5. Kaiser (H) 4-8.

Pole vault — 7. Fry (H) 8-0.

Long jump — 2. Brubacher (H) 15-9. 7. Vogt (H) 14-3.

Triple jump — 5. Brubacher (H) 32-6 1/4.  6. Deterding (SV) 32-4 1/2. 

Shot — 4. Richardson (H) 34-7. 6. Enge (H) 32-6.

Discus — 4. Enge (H) 102-6. 7. Richardson (H) 96-11 1/2. 

Javelin — 5. Richardson (H) 106-4.

• BOYS •

100 — 2. P. Roth (H) 11.33. 6. Peters (SV) 11.94.

200 — 2. P. Roth (H) 23.03. 

400 — 3. Couchman (SV) 54.79. 4. Griffin (H) 55.53.

800 — 1. Esau (SV) 2:03.23. 4. Couchman (SV) 2:06.04. 6. L. Windholz (SV) 2:07.45.

1600 — 3. L. Windholz (SV) 4:37.91. 5. Peterson (SV) 4:53.01.

3200 — 3. Peterson (SV) 10:43.76. 4. Heddin (SV) 10:44.21.

100 hurdles — 7. Elliott (SV) 17.29.

300 hurdles — 1. Lambert (SV) 40.87. 4. Nebel (H) 43.72.

4 x 100 relay — 1. Hesston (Griffin, Esau, Martin and P. Roth), 45.13. 3. Smoky Valley (Peters, C. Windholz, Couchman and Lambert), 46.34.

4 x 400 relay — 4. Smoky Valley (Lambert, C. Windholz, L. Windholz and Couchman), 3:39.48. 5. Hesston (Griffin, Esau, Nebel and McDonald), 3:41.89.

4 x 800 relay — 3. Hesston (Heddin, McDonald, Vogt and Esau), 8:46.41.

High jump — 3. Nebel (H) 5-10.

Pole vault — 4. Peters (SV) 12-6.

Long jump — 2. P. Roth (H) 20-2 1/4. 

Triple jump — 4. Martin (H) 38-5 1/4. 


Close